Jak kształtują się zarobki w Czechach?

Członkostwo Polski w UE daje nam szanse zatrudnienia w innych państwach europejskich bez żadnych barier i utrudnień formalnych. Nierzadko sprawdzamy daleko, a niedaleko, w Czechach, mniejsza niezgodność językowa oraz wspólna mentalność powoduje, że przyjeżdża tam wielu Polaków chcących dostać opłacalne zatrudnienie. Jakie powody tłumaczą wzrastającą popularność tego kierunku?

Praca Czechy

Naszych południowych pobratymców raduje wzrastająca koniunktura, ich gospodarka jest lepsza od naszej, a bezrobocie spadło do najniższego w dziejach tego kraju i teraz opiewa na 2,5%. Nasi rodacy pracujący na południe od Sudetów chwalą sobie takie obszary jak:

 

• przyjazne rozwiązania bytowe,

 

• brak ciągnących się w nieskończoność spraw urzędowych,

 

• przejrzyste i niskie podatki,

 

• filozofia i stosunek do życia mieszkańców Czech.

Jak ocenić życie w Czechach?

Wystarczy przejrzeć blogi w internecie opublikowane przez decydujących się na opcję zatrudnienia w Czechach – wynika z nich, że budżety na codzienną egzystencję są niewspółmiernie mniejsze niż w wydaniu krajowym. Internauci przekonują, iż mieszkania są niedrogie, urzędnicy wprost stworzeni dla petentów, a miejscowi pozytywnie nastawieni do życia i innych osób.

Praca w Czechach – zarobki

Przedsiębiorstwa stamtąd zapewniają Polakom nie tylko bardzo dobre warunki pracy, ale i dobre wypłaty oraz duży wachlarz benefitów (dojazdy, opłacane posiłki, itp.). Przed rozpoczęciem poszukiwań pracy za granicą, najpierw warto przeczytać opinie o pracodawcach. Można w ten sposób znaleźć informacje o zarobkach, realiach, etapach rekrutacji, a także przyswoić opinie o poszczególnych rodzajach pracy.

 

Zarobki w Czechach są uzależnione od typu świadczonej pracy oraz od doświadczenia i kwalifikacji podwładnego. Tak więc trudno jest dokładnie sprecyzować ile można zyskać pracując u naszych sąsiadów. Spójrzmy na przykładowe ogłoszenie dla policjanta municypalnego (Straż Miejska) w Pradze – na początek będzie to 30 tys. koron plus kilka bonusów. Z kolei jeśli na prywacie w Polsce możemy spodziewać sę przychodu rzędu 5 tys. zł, to po urzędowych daninach mamy:

 

• w Polsce – ok. 3060 zł,

 

• u nich – ok. 4200 zł.

 

Kolejnym wariantem niech będzie oferta pracy w Lidlu. Zgłaszając się do czeskiego Lidla uda się zarobić od 28 tys. koron (ponad 1000 euro) do nawet 38 tys. brutto (1500 euro) w dużych miastach jak np. Praga.

Znalezienie zajęcia w Czechach przez fachowców z obszarów samochodowego, produkcyjnego oraz transportowego to raczej prosta i oczywista opcja. Zwłaszcza produkcja aut stoi w Czechach wysoko w hierarchii gospodarczej, toteż nierzadko brakuje tam doświadczonych i wykwalifikowanych członków personelu – goście z Polski mają pod tym względem korzystną opinię.