Jakie techniki treningu mentalnego warto stosować?

Nawet najwięksi, podziwiani sportowcy oprócz współpracy z trenerami dyscyplin wspierają się trenerami mentalnymi, rozwijającymi ich stosunek do osiągnięć i psychikę. Dowiedzmy się, czego można oczekiwać i jak przeprowadzić prawidłowy trening mentalny.

Trener mentalny musi nauczyć sportowców, by oswajali negatywne myśli, wzmagali motywację oraz nauczyli się skupiać uwagę i panować nad koncentracją, a także potrafili wprowadzać pewne odruchy automatycznie. Do realizacji istotnych dla sportowca celów służą rozmaite techniki, które są używane także w sferze nauki czy biznesie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zapoznać się z podstawowymi spośród nich, gdyż bywają bardzo pomocne w trudnych życiowo i zawodowo sytuacjach.

Trening mentalny — techniki

Techniki niezbędne do przygotowań zawodników to między innymi: technika wyobrażeniowa, wyznaczanie celów, dialog wewnętrzny, a także relaksacja.

Zacznijmy od początku: technika wyobrażeniowa służy do opanowywania nowych ruchów i metod ich wykonywania. Sportowiec obrazuje sobie każdy, nawet najmniejszy fragment danego ruchu: tego, jak stopa układa się i ląduje na korcie, w jaki sposób dłoń zachowuje się podczas rzutu do kosza i tak dalej. Takie działania nie zastąpią treningu fizycznego, ale wspierając się wyobraźnią można przyspieszyć automatyczne korzystanie z wyuczonych ruchów. Pozwala to bez większych perturbacji ulepszać techniczną precyzję.

Podpowiedzi, które daje trener mentalny, pomagają wyznaczać cele. Jeśli chodzi o sport, mamy dwa rodzaje celów: dotyczące: wyniku sportowego na zawodach lub w meczu, a także osiągnięcia założeń wykonania jednego z elementów treningu. Najważniejsze w tym elemencie jest indywidualne określenie spodziewanych rezultatów, na które w żaden sposób nie mogą wpływać oczekiwania innych osób – trenera, sponsora czy bliskich; powinny one być projekcją pragnień i ambicji samego atlety. Wynik zawodów uzależniony jest od rozmaitych czynników, m.in. kondycji, warunków atmosferycznych, zbiegów okoliczności, jednak nic nie daje takiej determinacji do pokonywania ograniczeń jak uświadomione cele, które są projekcją ukrytego snu o zwycięstwie.

Z kolei dialog wewnętrzny jest rozmową z własnym ego. Ważne jednak, by w „rozmowie” zawrzeć analizę swojego zachowania, myśli i uczucia, a także instrukcje zapowiadające poprawę działań. Na tym poziomie z kolei tworzy się motywację, która dodaje nowych bodźców do działania i zwyciężania.