Jak rozpoznać odpowiednio dopasowane prześcieradło?

Można wybrać prześcieradło w naszym faworyzowanym kolorze i pasujące do wyglądu sypialni. Jednak może się zdarzyć, że nie dobierzemy stosownych długości, szerokości i wysokości – wówczas całość nie spełni pokładanych w nim oczekiwań.Materac pod plecami, bo prześcieradło się ściągnęło, czasem uniemożliwia początek  dnia w optymalnym humorze. Kiedy podczas snu zaczynamy je wygładzać – nie ma w tym nic miłego. Niezależnie od tego, czy będzie nie dość obszerne, czy za duże – jego założenie nierzadko będzie stwarzać problem. Kupując prześcieradła, trzeba zdecydować się na pasujące rozmiary.

Wymiar prześcieradła a wysokość materaca

Nic innego jak parametry materaca decydują o doborze prześcieradła. Długość i szerokość to elementarne parametry, jakie powinniśmy namierzyć na każdym produkcie. Format określa, na który podkład da się je dopasowaćzałożyć. Przykładowo prześcieradło z gumką 160×200 cm sugeruje skalę materaca, mimo że sama bielizna jest nieco większa. Oznakowane w ten sposób ma wymierne parametry, ale zazwyczaj jest nieco większe. Prześcieradło z gumką dodatkowo zawiera pozom zakładu, czyli oznaczenie, na jaką wysokość materaca można je założyć.Jeśli idzie o klasyczne prześcieradło, nie znajdziemy właściwej informacji, ale parametry dzianiny na pewno będą rozszerzone o duży naddatek. Ten kawałek materiału zakłada się między brzeg materaca a brzegi mebla. W przypadku niedostatecznej wiedzy, jak wielki jest margines w prześcieradle, lepiej wybrać nieco zwiększony rozmiar. Jeżeli niepotrzebna będzie nadprogramowa ilość materiału, powinno się postawić na prześcieradło dobrane do rzeczywistych wymiarów materaca.

Prześcieradło z gumką 160×200 – rozwiązanie bez pofałdowań

Prześcieradła z gumką mają za zadanie ściśle pasować do materaca. W tym wypadku wyzwaniem okaże się tak samo zamiar obleczenia za małego, jak i zbyt dużego okrycia. Egzemplarz większy od materaca najpewniej się pofałduje. Nie wygląda to elegancko. W wypadku gdy opisano wymiary, szerokość i długość muszą odpowiadać wielkości materaca. Podany jest zawsze i trzeci kierunek, czyli wysokość zakładu. Gdy nie znamy dokładnych wielkości i stoimy przed wyborem, lepiej zakupić uniwersalne prześcieradło z gumką 160×200 cm, dla większego marginesu. Nadmiar da się schować, a za krótki naddatek poskutkuje tym, że może ono się zsuwać.We śnie mija nam duża część życia, dlatego powinno się postarać się o właściwe dobranie prześcieradła z gumką czy bez niej. To nie musi być trudne – poza ich wyglądem i wyborem preferowanego materiału materiału powinno się dodatkowo zwrócić uwagę na wymiary.