Lepiej płatna praca to najważniejszy powód wypraw Polaków poza granice kraju. Następnym źródłem takiego postępowania okazuje się postanowienie odmiany dawnego życia i nowego startu w wybranym kraju. Popularnym miejscem dla osób wyjeżdżających znad Wisły bywają Niemcy. Dlaczego? Najprostsza odpowiedź to po prostu informacja, że to nasz najbliższy sąsiad. Następne powiązane są najzwyczajniej w świecie z aspektami codziennego bytu, które za Odrą są wciąż jeszcze o wiele bardziej pociągające.
Praca w Niemczech: marzenie czy wielkie niespełnienie?
Chociaż tak stwierdza stereotyp – czy kwestia zatrudnienia u naszych zachodnich sąsiadów faktycznie musi być aż tak opłacalna, jak powinno to wynikać z powszechnego przeświadczenia? Daremnie byłoby poszukiwać podobieństw w skali ogólnej, dlatego że każdy przykład wypada ocenić indywidualnie. Jest licznych znawców wąskich dziedzin, którzy tworzą osobistą ścieżkę na niemieckiej ziemi dzięki indywidualnym kontraktom. Przykładem mogą być chociażby lekarze, biały personel, ale także projektanci, architekci czy specjaliści IT. W wypadku gdy ktoś wchodzi w skład podobnej kategorii, do zmiany miejsca pobytu zachęcają go duże apanaże i ciekawe bonusy, które zatrudniające firmy zapewniają w pakiecie. Rzecz jasna muszą biegle posługiwać się językiem ; najczęściej niemieckim, z tym że duże firmy globalne stawiają na możliwość porozumiewania się z zatrudnionym w języku angielskim.
Problem polega jednak na tym, że nie dla każdego z naszych krajanów zarabianie w Niemczech to praca w charakterze specjalisty. Bardzo dużo rodaków wyjeżdża do Niemiec do prostych działań (obsługiwanie klienta, praca w restauracjach i hotelach, praca na linach produkcyjnych). Mimo to nie da się przemilczeć, że płace są i tak znacznie atrakcyjniejsze niż w Polsce. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że także koszty utrzymania u Niemców pozostają znacząco większe niż w naszym kraju.
Niejednej osobie opłaci się inne rozwiązanie – sezonowa praca w Niemczech. Za jej sprawą Polacy (przede wszystkim młodzi) są w stanie w krótkim czasie zarobić niezłą sumkę, podczas gdy koszty lokum i wyżywienia przeważnie bierze na siebie pracodawca. Nie ma chyba lepszego pomysłu na zasilenie domowego budżetu lub pozyskanie finansowania na dodatkowe wydatki (np. ślub, remont, inwestycja w nieruchomość).