Gdzie znaleźć najlepszy stół do jadalni?

Niełatwo wybrać istotniejsze pomieszczenie w każdym domu. Wspólnie spędzane chwile, jedzenie, rozmowy – dzięki temu kojarzy się z pełnią radości i witalności. Ten oczywisty powód wystarczy, żeby zadbać o wyjątkowy wystrój jadalni.

Na czym skupić uwagę podczas urządzania jadalni? Przede wszystkim pomyśl o stole

Jak zacząć? Najlepiej dostosować wielkość stołu do liczby domowników. Warto założyć, że każdy potrzebuje przy nim mniej więcej 60 cm przestrzeni. Wyłącznie z takim marginesem możemy być pewni, że jedzenie przy blacie odbędzie się bez tłoku i każdy będzie przebywał tu bez skrępowania. Bez swobody trudno wyczarować przyjemną aurę prywatnej przestrzeni. Należy poza tym uwzględnić życie towarzyskie – ilu znajomych będzie u nas co jakiś czas. Należy zsumować te wartości i wykonać mnożenie – razy 60 cm.

Jaki kształt stołu wybrać?

Najważniejszy mebel w jadalni – ten zakup pozostaje sprawą niezwykle indywidualną. To naturalne, by dopasować go podążając za własnym gustem, lecz należy także odpowiednio zestawić go z meblami i ścianami. Ciągle pokutuje stereotyp, że okrągły stół ma w sobie ogromną dozę szlachetności. Minusy? to że nieodmiennie należy go ustawić w centralnej części pomieszczenia. Ustawienie bliżej ściany znacznie zmniejszy miejsce. Przez umieszczenie go na środku jadalni sprawimy, że całe pomieszczenie (szczególnie, jeśli jest ono niewielkich wymiarów) stanie się trochę przeładowane.

Kupujemy lampy nad stół

Istotnym składnikiem wystroju nowoczesnej jadalni będzie odpowiednie oświetlenie. Rozjaśnienie w tym pokoju musi koncentrować się dokładnie na płaszczyźnie blatu. To pomysł na wyróżnienie miejsca, które pomieści poszczególne osoby. Lampy nad stół opłaca się wziąc wraz z umeblowaniem, by dopasować je do stylistyki jadalni. Niech łączą w sobie użyteczność z dekoracyjnością. Wystarczy decydoać się na lampy posiadające klosze, kierujące światło w dół. Sprawi to, że plat na całej płaszczyźnie będzie starannie oświetlony, na czym musi nam przede wszystkim zależeć. Zwróćmy uwagę, by lampy nad stół wisiały na odpowiednim pułapie. Zawieszone za nisko nie tylko przeszkodzą znajdującym się przy posiłku gościom, ale również utrudnić opcje stawiania tu ozdobnych elementów, np. wazonów z kwiatami.